Nepodceňte prevenciu

Ak chcete, aby váš šperk čo najdlhšie žiaril rovnako ako prvý deň, je nesmierne dôležité nepodceňovať prevenciu. Je úplne bežné, že šperky postupom času stratí svoj lesk a utrpí všelijaké škrabance. Oboje sa dá našťastie zachrániť, ale čím viac budete šperk chrániť pred poškodením, tým ľahšie bude jeho údržba. Je jasné, že šperky sú robené od toho, aby sme ich nosili, takže vás rozhodne nebudeme nabádať k ich stálemu uloženie do šperkovnice. Snažte sa ale dodržiavať nasledujúce zásady a uvidíte, že sa vám vaše šperky odvďačí.

  • Odkladajte šperky pri športe a fyzickej práci - upratovanie, práca na záhrade, kutění v dielni a šport sú činnosti, pri ktorých si šperky najčastejšie poškodíme. Radšej je teda odložte zakaždým, než popadnete handra, montérky alebo cvičebný úbor. Nárazy pri manuálnej práci a pot pri športe šperkom rozhodne nesvedčí.
  • Šperky skladujte bezpečne - či už šperky odkladáte každý večer, alebo len raz za čas, mali by mať miesto, v ktorom budú oddelené jeden od druhého. Ideálnym riešením je šperkovnica či originálne škatuľka od šperku. Ak potrebujete šperk odložiť počas dňa, rozhodne ho dávať do peňaženky k minciam, ktoré by ho mohli poškodiť. Lepšou voľbou je igelitové vrecko (pre každý šperk jeden).
  • Šperky čas od času umyte - na šperkoch, a obzvlášť na tých s rôzne tvarovanými ozdobami, lipne veľa nečistôt, preto nepodceňujte pravidelné čistenie. Stačí šperky ponoriť do teplej vody s trochou šetrného prostriedku na riad a jemne ich umyť handričkou. Na väčšie nečistoty môžete použiť zubnú kefku s extra jemnými vláknami.
  • Drahokamy nevystavujte teplotným šokom - zdobia ak je váš šperk niektorý z drahých kameňov, venujte pozornosť aj náhlym zmenám teplôt a slnečnému žiareniu. Veľa z drahokamov je totiž na teplotné skoky veľmi citlivá a môžu kvôli nim zmeniť farbu alebo popraskať.


Domáce čistenie šperkov - čomu sa vyvarovať

Než prejdeme k tomu, ako sa starať o jednotlivé druhy šperkov, prečítajte si, čomu sa pri domácej údržbe rozhodněvyhnout a kedy je lepšie starostlivosť o šperk zveriť profesionálom. Absolútne nevhodné sú na domáce čistenie šperkov abrazíva, zubné pasty, tvrdé papierové utierky aj vlhčené obrúsky. K domácemu čistenie môžete využiť niektorý z prípravkov na to určených, ale vždy si dôkladne preštudujte pokyny výrobcu a postupujte presne podľa návodu. Ak váš šperk zdobí kameň, venujte pozornosť tomu, či nie je citlivý na chémiu. Silne zašlé šperky, uvoľnené kamene či praskliny sa nepokúšajte opraviť svojpomocne a radšej sa poraďte s vaším klenotníkom.

Ako sa starať o zlato

Zlaté šperky vynikajú pomerne vysokou odolnosťou a k ich poškodeniu tak dochádza málokedy. Neodporúčame ale nosiť šperk zo zlata vedľa šperku z ocele - tá je predsa len tvrdší a aj inak veľmi odolné zlato by mohla poškrabať. Šperky zo zlata si rozhodne skladajte, ak idete plávať do vody s obsahom chlóru, ten by totiž mohol zmeniť jeho farbu.

Čo robiť, keď zlato stratí lesk? Stačí šperk preleštiť bavlnenou handričkou alebo využiť špeciálny čistiaci vatu, roztok či iný prípravok určený na údržbu zlata. Opäť ale platí, že ak šperk zdobia kamene, venujte zvýšenú pozornosť ich citlivosti na jednotlivé zložky prípravku. Na zlatom šperku sa môžu objaviť modré alebo zelené škvrny - tých sa dá zbaviť pomocou kyseliny citrónovej alebo priamo citrónovej šťavy.

Ako sa starať o strieborné šperky

Strieborné šperky sú k poškodeniu a opotrebeniu náchylnejšie ako tie zlaté, preto je ich údržbe aj prevenciu potrebné venovať dostatok pozornosti. Pre bežné čistenie stačí šperk umyť v teplej vode so saponátom a šetrne ho vysušiť pomocou bavlneného handričky. Nikdy na sušenie nepoužívajte papierové obrúsky, mohli by šperk poškriabať. Pre dôkladnejšie čistenie a obnovenie lesku striebra možno tiež využiť špeciálny čistič z klenotníctva či drogérie. Striebro ako také je náchylné ku sčernanie a ak sa mu chcete vyhnúť, vyberajte šperky opatrené Rhodiová vrstvou. Tú je potom vhodné čas od času obnoviť, s čím vám pomôžu v klenotníctve.

Ako sa starať o šperky z chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ je obľúbeným materiálom predovšetkým kvôli svojej odolnosti. Ak budete šperk odkladať pri športe a fyzicky náročných činnostiach a správne ho skladovať, k jeho poškodeniu pravdepodobne vôbec nedôjde. Jedinou údržbu tak predstavuje len pravidelná očista a k nej vám bohato postačí teplá voda so saponátom na riad. Šperk po umytí dôkladne vysušte jemnou handričkou. Ak chcete zvýšiť lesk šperku z chirurgickej ocele, poslúži vám obyčajný leštiace handričku alebo lesk na šperky.

Ako sa starať o pozlátené šperky

Starostlivosť o pozlátené šperky je podobná, ako starostlivosť o šperky zlaté. Ak totiž šperk disponuje povrchovou úpravou, preberá jej vlastnosti. Pozlátené šperky sú teda rovnako odolné ako zlato, je však dôležité, aby sa ich povrchová vrstva nepoškodila. Pozlátený šperk teda pravidelne kontrolujte a skladajte si ho na noc, pri kúpaní i plávanie, upratovania, športu a ďalších fyzických aktivitách. Ak budete chcieť obnoviť jeho lesk, zvoľte prípravok určený priamo na zlato alebo pozlátené šperky.

Starostlivosť o šperky s drahými kameňmi

Šperky s drahokamy nikdy nečistite v horúcej vode, sú totiž náchylné na poškodenie vplyvom vysokých teplôt. Pri čistení neodporúčame používať ani chemické prostriedky, ktoré by mohli spôsobiť zmenu farby kameňa alebo dokonca jeho poškodeniu. Pre základnú údržbu vám opäť vystačí vlažná voda s trochou prípravku na riad, a ak potrebujete dôkladnejšie čistenie, radšej ho prenechajte profesionálom.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Darček k objednávke nad 20 €

Darček k objednávke nad 20 €