Dĺžka retiazky na krk je jedným z kľúčových parametrov

Výber dámskeho retiazky, alebo pánskeho retiazky nie je príliš náročnou záležitosťou a ak máte jasno v preferovanom materiálu a designu, máte skoro vyhraté. Na rad prichádza posledný parameter, ktorý ale mnohým z nás dokáže poriadne zamotať hlavu - správna dĺžka retiazky. Ak vyberáte retiazku či náhrdelník pre seba, nie je meranie nijak zložité. Ak ide ale o darček, budete musieť zistiť správnu dĺžku retiazky a to môže byť pekný oriešok. Ako teda vybrať správnu dĺžku retiazky a čo všetko je pritom treba zohľadniť?


Ideálna dĺžka retiazky pre ženy

Retiazky a náhrdelníky sú k dostaniu v mnohých rôznych dĺžkach a ich veľkosť je spravidla uvádzaná v centimetroch. S orientáciou vám pomôže nasledujúca tabuľka, v ktorej sa dozviete, kam približne retiazka danej veľkosti dosahuje a k akým outfitom sa bude šperk hodiť.

 

Dĺžka retiazky

Umiestnenie retiazky

S akým outfitom retiazka ladí

40 cm a menej

Obopínajúci krk

Modely s odhalenými ramenami a lodičkovým výstrihom

45 – 50 cm

Kľúčna kosť

Modely sa srdcovými a véčkovými výstrihy

55 – 65 cm

Medzi kľúčnou kosťou a hruďou

Modely s goliere, roláky, ale aj hlboké výstrihy

70 cm a více

Na hrudník a nižšie

Modely s výstrihy ku krku a roláky

Aká dĺžka retiazky najpopulárnejšia?

Ak si plánujete zaobstarať retiazku pre každodenné nosenie, zvoľte dĺžku medzi 42 až 45 centimetrami. Takto dlhý retiazka vám bude na krku príjemne sedieť, a zároveň vám pri bežných denných činnostiach nebude nijako prekážať. Ak vás zaujal dlhý retiazka, ale bojíte sa, že ho vynesiete len pri špeciálnych príležitostiach, nezúfajte. Dlhé retiazky majú jedno obrovskú výhodu - dajú sa okolo krku obtočiť viackrát a získate tak originálne retiazku pre bežné nosenie aj slávnostné príležitosti.

Ako zistiť veľkosť retiazky

Vyberáte Ak retiazku pre seba, hravo si vystačíte s povrázkom alebo krajčírskym metrom. Pri meraní zohľadnite, že oblasť, v ktorej retiazka končí, pritiahne najviac pozornosti. A ak plánujte na retiazke nosiť dámsky prívesok, alebo pánsky prívesok, nezabudnite, že dĺžka šperku sa predĺži o jeho veľkosť.

Obstarávate retiazka ako darček? Potom vám určite vŕta hlavou, ako vlastne zmerať správnu veľkosť retiazky. Nižšie nájdete niekoľko tipov a zásad, ktoré vám s výberom správnej veľkosti pomôžu:

Ak máte prístup ku šperkovnicu obdarovanej, vydajte sa v nestráženej chvíli na prieskum. Pozrite sa, aké veľkosti retiazok sa v nej najčastejšie nachádza, a hneď budete mať jasno o preferenciách ženy, ktorej chcete retiazka zaobstarať.
Poriadne si prezrite telesnú stavbu ženy, ktorej plánujete retiazka zaobstarať. Pre štíhle ženy sa hodí retiazky s dĺžkou 42 - 45 centimetrov, korpulentnějším dámam pristane retiazky s dĺžkou 50 - 55 centimetrov. Zohľadnite aj výšku - vysoké ženy mávajú dlhý krk, takže voľte retiazky skôr dlhšia.
S výberom môže pomôcť aj tvar tváre. Ľudia s oválnym tvárou zvyčajne môžu nosiť akúkoľvek dĺžku retiazky, polodlouhému tvári pristane skôr kratšie retiazka. Okrúhlemu tvári bude svedčiť aj dlhšia retiazka, krátkym řetízkům sa rozhodne vyhnite. Tie naopak pristane ľuďom s tvárou v tvare srdca.


Dĺžka retiazky pre deti a muža

Retiazka nie je len doménou žien, ale obľube sa teší aj medzi mužmi a deťmi, najmä potom malými parádnicami. Ak vyberáte retiazka pre mužov, majte na zreteli, že pánsky krk býva silnejší a muži preto nosia retiazky o niečo dlhšia ako dámy. Príliš často nevôľou retiazky obopínajúci krk alebo naopak tie extra dlhé, držať by ste sa mali teda standardnídélky retiazky, ktorá je u mužov približne o päť centimetrov dlhší, než u žien. Ideálna dĺžka retiazky pre mužov je tak 50 - 60 centimetrov.

Detské retiazky bývajú najčastejšie vyrábané v dĺžke 35 - 40 centimetrov a zohľadniť treba výšku a vek dieťaťa. Deti do približne desiatich rokov veku by nemali nosiť retiazku dlhšiu ako 38 centimetrov, a to predovšetkým kvôli bezpečnosti.

Čo keď objednám zlú dĺžku retiazky?

Sme si istí, že ak sa budete riadiť našim radcom, tak vyberiete tú správnu veľkosť. Pokiaľ sa ale ukáže, že vám retiazka nesedí, nemusíte mať strach. Radi vám ho vymeníme a nájdeme spoločne tú správnu veľkosť. Stačí napísať email a náš priateľský tím vám rád s výmenou retiazky a výberom správnej veľkosti pomôže!

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Darček k objednávke nad 20 €

Darček k objednávke nad 20 €