Sprchovanie a kúpanie sa šperky

Počas sprchovania a kúpania si väčšinu šperkov dávať dole nemusíte. Kohútikovú vodu bezpečne zvládnu šperky zo zlata, chirurgickej ocele, paládia aj platiny. Väčšia pozornosť je ale potrebné venovať bižutériu, medi, mosadze a ďalším lacným kovom - tie by totiž do dlhšieho kontaktu s vodou rozhodne prísť nemali, voda je môže poškodiť a šperk následne ušpiniť vašu kožu.

A ako je to s toľko obávaným striebrom? Voda striebro oxiduje, čo je známy fakt. Avšak väčšina strieborných šperkov je ošetrená rhodiová vrstvou, ktorá samotné striebro pred negatívnymi vplyvmi okolia, teda aj pred účinkami vody, spoľahlivo ochráni.

Pri plávaní v bazéne aj v termáloch šperky odložte

Plávanie je dosť odlišné od sprchovanie alebo kúpanie. Pri plávaní sa šperk okrem dlhodobého kontaktu s vodou dostáva do styku s chlórom, ktorý drasticky pôsobí na veľký rad materiálov. Zlato aj striebro môže vo chlórovanej vode sčernieť, k ujme môžu prísť aj perly a drahé kamene. Niektoré lacnejšie kovy sa dokonca môžu po styku s chlórovanou vodou začať rozpúšťať.

Šperky a kúpanie v mori

Slaná morská voda na šperky tak deštruktívny vplyv ako tá chlórovaná síce nemá, ale aj tak doporučujeme šperky pri dlhšom kúpaní v mori radšej odložiť. Krátky pobyt v morskej vode problém nie je - slaná voda dokonca môže zlatu vrátiť lesk. Avšak na lacnejšie kovy a bižutériu môže mať korozívne účinky.

Správna starostlivosť o šperky a prevencia je základ

Pre lepší prehľad prinášame zopár tipov, ktoré vám napovedia, ktoré šperky je lepšie pred kúpaním zložiť a ktoré to naopak zvládnu bez úhony:

  • Zlaté šperky skladajte pred vstupom do chlórovanej vody
  • Strieborné šperky skladajte pri kúpaní v bazéne i v mori
  • Šperky z chirurgickej ocele nepoškodí žiadna voda. Nesmie ale byť zdobené kameňmi, na tie má chlórovaná voda zlý vplyv
  • Pozlátené šperky, či už pozlátené striebro, alebo pozlátenou oceľ odporúčame dávať dole pred každým kontaktom s vodou
  • Šperky z lacných kovov skladajte aj pred sprchovaním, mohli by vám zafarbiť kožu
  • Pred kúpaním v termáloch odložte všetky šperky


Ak ste si šperk pred kúpaním v bazéne či mori zabudli zložiť, rozhodne to nie je dôvod na paniku. Všetky naše strieborné šperkyošetrené rhodiom. Ak teda k ich poškodeniu došlo, radi vám s obnovou šperku pomôžeme a vyčistíme ho. Ak vás zaujíma viac o tom, ako o šperky starať, aby dlho boli ako nové, prečítajte si nás článok Ako sa starať o šperky.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Darček k objednávke nad 20 €

Darček k objednávke nad 20 €