Zlatenie a pozlacovanie sa v šperkárstve používa už od staroveku. Ide o nanesenie vrstvy zlata na povrch iného materiálu (najčastejšie chirurgickej ocele a striebra). Veľa ľudí má pozlátené a pozlátené šperky zafixované ako "jarmočné", keď je ale šperk ošetrený zlatú vrstvou správne, a predovšetkým kvalitne, poteší vás vkusným dizajnom i vysokou odolnosťou. Prečítajte si viac o zlatenie a pozlacovanie šperkov.

Čo je pozlacovanie a zlatenie šperkov?

Najprv si vysvetlíme, aký je vlastne rozdiel medzi pozlacovaním a zlátením šperkov. Hoci sa pojem "pozlátené šperky" úplne bežne využíva, pozlacovanie sa používa u nekovových predmetov. O zlatenie potom hovoríme práve v súvislosti so šperkami.

Zlatenie šperkov sa používa už stovky rokov a ide o nanesenie povrchovej vrstvy zlata na šperk z iného materiálu. Väčšinou sa takto zlatilo a dodnes zlatí striebro, ďalším materiálom potom dominuje chirurgická oceľ. Účel zlatenie bol predovšetkým estetický - pozlátené šperky vyzerajú honosnejšie a luxusnejšie.

A ako spoznať rozdiel medzi pozláteným a zlatým šperkom? Napovie vám puncovej značka, ktorú musí byť každý šperk predávaný v Českej republike opatrený. Punc zodpovedá materiálu, z ktorého je šperk vyrobený. Na pozlátenom striebornom šperku nájdeme značku 925, 14 karátový zlatý šperk ale bude opatrený značkou 585 a štátnym puncom.

Výhody a nevýhody pozlátených šperkov

Okrem vyššie spomínaného dizajnu patrí medzi nespornú výhodu pozlátených šperkov aj príjemnejšie cena. Či už si zvolíte šperk z chirurgickej ocele, alebo zo striebra, vždy budú jeho obstarávacie náklady nižšie, než v prípade zlata.

Nevýhody súvisí skôr s nekvalitným zlátením šperkov. Ak šperk nie je pozlatený skutočne kvalitne, môže mať skôr žltú, než zlatú farbu. Časom potom môže dôjsť aj k opotrebovaniu zlatej vrstvy, takže bude mať šperk viac strakatý, než zlatý. Ak si chcete zaobstarať kvalitný a odolný pozlátený šperk z chirurgickej ocele, spoľahnite sa na našu ponuku. Šperky zlatíme v Českej republike a ošetrujeme je lakom, ktorý zaistí dlhšiu výdrž.

Techniky zlatenie a pozlacovanie šperkov

Ku zlatenie a pozlacovanie šperkov sa používa hneď niekoľko techník. Niektoré majú pôvod v minulosti, u iných ide o moderné postupy.

  • Zlatenie v ohni je najstaršia technikou zlatenie kovov. Používal sa pri ňom zlatý amalgám (roztok zlata v ortuti), ktorým sa pozlátený predmet natrel. Vzhľadom na obsah jedovaté ortuti sa táto technika už nepoužíva.
  • Zlatenie plátovaním je ďalší starou technikou pozlacovanie šperkov a dodnes sa používa pri výrobe hodinkových puzdier. Ide o navarenie tenšieho zlatého plechu na silný mosadzný alebo tombakový plech. Vzniknutý útvar sa potom valcuje, kým sa nestenšia na potrebnú hrúbku.
  • Galvanické zlatenie je najrozšírenejší súčasnou technikou zlatenie. Pozlátený šperk sa ako zavesí do Zlatica kúpele, ktorá obsahuje roztok s kyanidom zlatitým. Za pomoci elektriny sa potom šperk pokovom zlatom a vznikne tenká pozlátená vrstva.
  • Zlatenie naparovaním je najnovšou technikou pozlacovanie šperkov. V nádrži bez vzduchu, teda vo vákuu, sa pomocou elektriny odparí zlato, ktoré sa následne usadí na chladnejšom povrchu šperku.


Naše šperky zlatíme galvanickou formou, vďaka čomu sú kvalitné a vysoko odolné.

Ako sa starať o pozlátené šperky

O pozlátený šperk sa starajte rovnako ako o zlatý. U pozlátených šperkov je potrebné dbať o to, aby sa ich povrchová vrstva nepoškodila. Skladajte si ich teda pred manuálnou a fyzickou prácou aj športom a nekúpte sa v nich v chlórovanej vode. Ak máte aj šperky z chirurgickej ocele, nikdy by nemali byť popri tých pozlátených, a to či už pri nosení, tak aj pri skladovaní. Chirurgická oceľ by totiž vrchnú vrstvu pozláteného šperku mohla poškrabať. Pozláteným šperkom nevadí styk s mydlom, zložiť by ste ich ale mali pri práci so saponátmi a chemickými čističmi. Nesvedčí im morská voda a zložiť je nutné aj pri kúpeľných procedúrach.

A ako obnoviť lesk pozláteného šperku? Použite niektorý z prípravkov určených pre starostlivosť o zlato, alebo priamo pozlátené šperky. Rozhodne ho nečistite a neleštite papierovými utierkami či vreckovky, mohlo by dôjsť k narušenia ochrannej vrstvy. Pozlátená retiazka potom môžete čas od času umyť mydlovou vodou, ktorá ho efektívne zbaví stôp potu. Viac o tom, ako sa o šperky starať, nájdete v našom článku Ako sa starať o šperky.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Výmeny alebo vrátenie tovaru riešime okamžite a zadarmo.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Doprava zdarma od 32 €, objednávky vybavujeme do 24h.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Všetky šperky pre Vás máme skladom a každý týždeň pridávame novinky.

Darček k objednávke nad 20 €

Darček k objednávke nad 20 €